اخبار, حسين مرعشي


اخبار سیاسی - حسين مرعشي : ليست انتخاباتی خاتمي و‌ هاشمي شوخي است

«ليست خاتمي و‌ هاشمي براي انتخابات مجلس، شوخي است» اين را حسين مرعشي می‌گويد. تحليل می‌كنند كه خاتمي و‌ هاشمي قرار است براي انتخابات ليست بدهند؛ نمي‌دانند كه هيچ وقت شأن و جايگاه بزرگان اصلاحات بدان حد نيست كه در كارهاي اجرایي انتخاباتي دخالت كنند. خاتمي محور جريان اصلاح‌طلبي است و محور بدان معناست كه همه سخن و حرف سيد اصلاحات را می‌پذيرند؛ اما نسبت‌دادن ليست انتخاباتي به بزرگان اصلاحات و نزديكان آنها چيزي نيست جز تحليل اشتباه چند رسانه كم‌اطلاع كه هنوز از نقش آيت‌ا..‌هاشمي و خاتمي در جبهه اصلاحات اطلاعي ندارند.

حسين مرعشي، فعال اصلاح‌طلبي است كه به اين تحليل‌ها و نقل‌قول‌ها واكنش نشان داد و آن را رد كرد. البته او يادآور شد كه اصلاح‌طلبان با تمام قدرت در انتخابات شركت می‌كنند. اين فعال سياسي در خصوص انتخابات مجلس دهم گفت :«اصلاح‌طلبان و مجموعه احزاب اصلاح‌طلب همراه و همسوي آقاي خاتمي و از همه مهمتر همسو با شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در ليستي مشترك در انتخابات شركت می‌كنند بنابراين ائتلاف با اصولگرايان و جبهه معتدل را اصلاح‌طلبان لازم نمي‌بينند. بنابراين اين ديدگاه كه اصلاح‌طلبان شناخته شده در ليستي مشترك با ديگر گروه‌ها باشند فعلا منتفي است» مشروح مصاحبه حسين مرعشي با آرمان در ذيل آمده است :

 با توجه به اينكه بحث انتخابات مجلس دهم و نقش‌آفريني آقاي خاتمي بحث روز شده است، آيا آقاي خاتمي در انتخابات پيش‌رو ليست می‌دهد؟ ظاهرا گفته می‌شود شما در مصاحبه‌اي با يك رسانه اين بحث را طرح كرده‌ايد؟
ما هيچ‌گاه نگفتيم كه خاتمي به طور مستقيم در انتخابات مجلس  يا انتخابات ديگري شركت می‌كند. من و ديگر اصلاح‌طلبان نقش خاتمي را به‌عنوان محور اصلاحات و البته محور گروه‌هاي اصلاح‌طلب قبول داريم اصولا هيچ گروه اصلاح‌طلبي نمي‌تواند واقعيت نقش خاتمي را نفي كند. خاتمي محور جريان‌هاي اصلاح‌طلبي است. اما اينكه برخي از رسانه تحليل می‌كنند كه خاتمي در انتخابات يا ارائه ليست‌ها نقش دارد تحليل غلطي است.


 پس خاتمي چه نقشي دارد. مگر لیدر اصلاح‌طلبان نيست؟
خاتمي محور اصلاحات است. اما اينكه خاتمي بخواهد به طور مستقيم در انتخابات دخالت كند يا در ارائه ليست‌ها و ترتيب آنها نقش ايفا كند، نقش يك محور نيست. اين نقش كه شما می‌گوييد تحليل رسانه‌ها است. همه گروه‌هاي اصلاح‌طلب خاتمي را به عنوان فرد مورد اعتماد و داراي جايگاه خود پذيرفته‌اند.


  اينكه گفته می‌شود خاتمي، ‌هاشمي و ناطق‌نوري در انتخابات مجلس آينده ليست اصلاح‌طلبان و انتخابات را هدايت می‌كنند، تعبير صحيحي است؟
نه تحليل صحيح و نه تعبير صحيحي است، چه كسي گفته است كه خاتمي، ناطق و آيت‌ا... ‌هاشمي قرار است در انتخابات نقش اجرايي ايفا كنند و ليست بدهند. ليست خاتمي و‌ هاشمي براي انتخابات مجلس شوخي است. خاتمي محور اصلاح‌طلبان و آيت‌ا... ‌هاشمي رجل مورد اعتماد و تكيه‌گاه فعالين سياسي اصلاح‌طلب و غيراصلاح‌طلب است. بنابراين هيچ‌كدام از اين افراد شناخته‌شده در انتخابات ليست نمي‌دهند. نقش اين بزرگان تعريف شده است، وارد مسائل و درگيري‌هاي احزاب نمي‌شوند اين حرف‌ها كه می‌زنيد تحليل است اما واقعيت اين است كه خاتمي محور و شكل‌دهنده جريان اصلاحات است. هيچ گروه اصلاح‌طلبي نمي‌تواند ادعا كند كه اصلاح‌طلب است اما در عين حال از خاتمي هم عبور كند. 


 يعني شما هم در كارگزاران با محوريت خاتمي در انتخابات شركت می‌كنيد؟
بله؛ اصلاح‌طلبان  از اشتباهات گذشته درس گرفته‌اند ما هم همين طور محوريت و همراهي خاتمي را پذيرفته‌ايم و همراه با او گام برمی‌داريم. در قالب اتحاد با اصلاح‌طلبان با محوریت سیدمحمد خاتمی در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد. هم‌اکنون هم جلساتی در شورای مشورتی خاتمی در همین راستا در جریان است که به موقع خود سیاست‌های آن اعلام خواهد شد. فعلا جلسات مشورتي تشكيل شده و محوريت با آقاي خاتمي است. شوراي هماهنگي هم در كار اجرايي ورود پيدا می‌كنند رسیدن به یک‌گزینه واحد از سوی یک‌جریان سیاسی، غایت کار تشکیلاتی و حزبی است که در جریان انتخابات گذشته به ظهور رسید. در جریان اصلاح‌طلبی برای رسیدن به وحدت اتفاق‌نظر وجود دارد و این اتفاق نظر با محوریت آقای خاتمی امکان‌پذیر است. اما درباره اینکه این محوریت به افراد خاص دیگری محدود شود هنوز با کسی صحبت و تعیین‌تکلیف نشده است. به اعتقاد من هر کس به اندازه ظرفیت و پتانسیلی که دارد از جمله گروه‌ها و اشخاص می‌تواند ایفای نقش کند. از قبیل آقای موسوی‌خویینی‌ها، آيت‌ا... ‌هاشمي، محمدرضا خاتمی و حتي ناطق‌نوري. 


 چرا ناطق‌نوري، ايشان به پايگاه انتخاباتي اصولگرايان تعلق دارند؟
هنوز آقاي ناطق با اصولگرايان همكاري‌اش را آغاز نكرده است و به آنها جوابي نداده است. البته اميدواريم وحدت اصولگرايان اتفاق بيفتد و با محوريت شخصيت توانمند و معتدلي چون ناطق‌نوري امكان‌پذير است. ما البته آرزوي فعال‌شدن جريان اصولگرا را داريم و از انشقاق آنها خوشحال نيستيم. 


 چرا مطمئن هستيد كه نامزدهای اصلی اصلاح‌طلبان بتواند در انتخابات شرکت کنند؟
اگر رد صلاحيت هم شويم بازهم در انتخابات شركت می‌كنيم. علاقه‌مند به حضور در انتخابات هستيم چون علاقه‌مند به كشور و نظام هستيم. بنابراين با گزينه‌هاي ديگري در انتخابات شركت می‌كنيم. بدنه اصلاح‌طلبان داراي نيروهاي كارآمد و باتجربه است. به هر حال سرنوشت كشور براي ما مهم است.


 با افراد ديگري شركت می‌كنيم بدان معنا است كه مانند انتخابات شوراي شهر ليست می‌دهيد و بعد مشابه وقايع يك سال اخير رخ می‌دهد؟
با افراد ديگري شركت می‌كنيم و اين بدان معنا نيست كه تجربه اشتباه گذشته را تكرار می‌كنيم، ما به تجربه و توانمندي افراد حاضر در جريان اصلاحات اميد داريم. بنابراين اشتباه انتخابات شوراي شهر ديگر تكرار نمي‌شود. ما به دنبال ليستي هستيم كه بتواند مصالح مملكت را به درستي تشخيص داده و بر اساس آن نقش ايفا كند. تجربه انتخابات شوراي شهر و فعاليت يك‌ساله برخي افراد آن ليست به ما نشان داد كه بايد با برنامه‌ریزی در انتخابات شركت كرد، متاسفانه ما در انتخابات گذشته تمام تمركزمان رياست جمهوري بود كه خوب طبعا مهمتر از شوراي شهر بود. به همين دليل نتوانستيم اكثريت شورا را به دست بياوريم و بيشتر بحث در انتخاب شهردار منحصر شده بود به راي يك يا دو نفر كه متاسفانه آن هم خوب مديريت نشد. اما در انتخابات مجلس شوراي اسلامي چنين اتفاقي رخ نمي‌دهد. 


 چه تضميني وجود دارد كه اين اتفاق دوباره تكرار نشود؟
قبلا ذكر كردم اصلاح‌طلبان نيروي قوي و با تجربه زياد دارند. از هم‌اكنون هم شوراي هماهنگي اصلاحات برنامه‌ریزی را براي انتخابات آغاز كرده است تا دچار اشتباه گذشته نشويم، انتخابات مجلس براي اصلاح‌طلباني كه می‌خواهند دولت را حمايت كنند مهم است. بهتر بگويم؛ ما در انتخابات شوراي شهر كم تجربه بوديم؛ و دغدغه ديگري داشتيم. براي ما انتخابات رياست جمهوري مهمتر بود. اما اكنون اين وضعيت متفاوت است می‌خواهيم مقتدرانه و با برنامه در انتخابات مجلس نهم شركت كنيم. 


 چرا دولت را می‌خواهيد حمايت كنيد. برخي از فعالان سياسي معتقدند دولت حمايت چنداني از فعاليت‌هاي مدني و سياسي انجام نداده است؟
برخلاف آنها بنده احساس نمی‌کنم که روحانی در انجام وعده‌های خود وفادار نیست. من می‌توانم وفاداری روحانی را تایید می‌کنم ولی به نظرم برخی از همکاران روحانی هیچ تناسبی با این افکار ندارند .به نظر من روحانی با تجربه یک‌ساله‌ای که دارد، باید نوعی ترمیم را در کابینه و همکاران خود متناسب با نیازهای روز اعمال کرده و در این خصوص بازنگری کند. دولت باید در تقویت و همراهی رئیس‌جمهور از آنچه که امروز مشاهده می‌کنیم جدی‌تر باشد.


 كدام افكار؟!
افكار آقاي روحاني و برخي از همكارانش همراه و همسوي اصلاح‌طلبان است. هر چند روحاني در سابقه سياسي اصلاح‌طلب نيست اما سعي می‌كند سبد راي خود را نگه دارد. سبد راي روحاني اصلاح‌طلبان، بدنه اجتماعي همراه آنها و برخي از فعالين جامعه مدني است. ما حتما دغدغه‌هاي رهبري و نظام را مدنظر قرار می‌دهيم. بنابراين ليست اصلاح‌طلبان ليستي معتدل و مجرب خواهد بود. 


 يعني امكان دارد با اصولگرايان ائتلاف كنيد؟
این موضوع هیچ ضرورتی ندارد. اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه نمی‌توانند با اصولگرایان اتحاد تشکیل دهند. این دو جریان باید در عرصه سیاسی کشور با یکدیگر رقابت داشته باشند اما اینکه اصولگرایان صحنه را برای گروه‌های تندرویی مثل جبهه پایداری باز گذاشته‌اند قدری خلاف انتظار ماست. به عقيده من و بسياري از فعالين سياسي و چهره‌هاي شناخته شده، اصولگرایان باید یک بار دیگر تشکیلات و سازمان خود را بازسازی کنند و از اشتباه استراتژیک خود فاصله بگیرند.


 شما گفتيد كه خاتمي،‌ ‌هاشمي و ناطق در انتخابات ليست نمي‌‌دهند. آیا در انتخابات مجلس هم چهره‌هایی مثل خاتمی، ناطق‌نوری و آیت‌ا...‌ هاشمی همچون انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت؟
در مورد اینکه الزما همه این افراد در کنار هم قرار بگیرند، نمی‌توان از هم‌اکنون نظر داد اما تا امروز هنوز ناطق‌نوری قانع نشده است که همراه با دوستان ديگرش حرکتی را آغاز کند. البته ما هم از پراکندگی و افتراقی که در جبهه رقيب است، راضی و خوشحال  نیستیم. اصلاح‌طلبان زمانی قدرتمند می‌مانند که رقیب‌شان در صحنه مانده باشد. اتفاقی که در جبهه اصولگرا افتاده این است که بدنه متعادل و باتجربه اصولگرایان در حاشیه قرار گرفتند و گروه‌های تندرو مثل جبهه پایداری میدان‌دار شده‌اند و ما این اتفاق را برای کشور مفید نمی‌دانیم. ما فکر می‌کنیم همانطور که اصلاح‌طلبان جبهه نیرومند و واقعی در کشور بوده و حذف آنها به مصلحت کشور نیست، افتراق و اختلاف در جبهه اصولگرا هم به نفع کشور نیست. 


 پس براي انتخابات مجلس آينده؛ ائتلافي ميان اصلاح‌طلبان (منظور گروه‌هاي خارج از شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان است) صورت نمي‌گيرد؟
خير؛ فعلا نيازي نمي‌بينيم، اصلاح‌طلبان داراي نيروهاي متخصص و رجل فراواني هستند. اصلاح‌طلبان و مجموعه احزاب اصلاح‌طلب همراه و همسوي آقاي خاتمي و از همه مهمتر همسو با شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در ليستي مشترك در انتخابات شركت می‌كنند بنابراين ائتلاف با اصولگرايان و جبهه معتدل را اصلاح‌طلبان لازم نمي‌بينند. بنابراين اين ديدگاه كه اصلاح‌طلبان شناخته‌شده در ليستي مشترك با ديگر گروه‌ها باشند فعلا منتفي است. اصلاح‌طلبان با قدرت و توانمندي كافي در انتخابات شركت می‌كنند فعلا برنامه ما شركت حداكثري و با تمام قوا بدون دادن ليست مشترك با ديگر گروه‌هاست چرا كه دادن ليست را لازم نمي‌دانيم. فعلا جلسات شوراي هماهنگي اصلاحات براي انتخابات آغاز شده است.

اخبار سیاسی- آرمان
 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.