نفوذ آژانس امنیت ملی آمریکا به اطلاعات کابران گوگل ویاهو

نفوذ آژانس امنیت ملی آمریکا به اطلاعات کابران گوگل ویاهو

برخی مطبوعات آمریکا در شماره های اخیر خود نوشتند آژانس امنیت ملی آمریکا اطلاعات صدها میلیون کاربر گوگل و یاهو را که میلیون ها تن از آنها شهروندان آمریکایی بوده اند، رصد کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، طبق اسناد و مدارک محرمانه ای که ادوارد اسنودن، مشاور پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا افشا کرده و بخش هایی از آن در اختیار مطبوعات آمریکا قرار گرفته است،

 

برنامه ای تحت عنوان «ماسکیولر» که آژانس امنیت ملی آمریکا با همکاری و هماهنگی همتای انگلیسی خود « ستاد ارتباطات دولتی» اجرا می کرد، برای ماموران اطلاعاتی آمریکا این امکان را فراهم کرد تا از طریق فیبرهای نوری که شرکت های بزرگ اینترنتی گوگل و یاهو استفاده می کنند، داده های مربوط به میلیون ها شهروند را در اینترنت رصد کنند.

به نوشته مطبوعات آمریکا که با برخی از مسئولان آمریکایی نیز در این باره گفتگو کرده اند،  ماسکیولر یک برنامه مخفی مشابه و مکمل برنامه جاسوسی پریسم PRISM است که آژانس امنیت ملی آمریکا با اجرای آن توانسته است با تحت فشار قراردادن شرکت های فناوری رایانه ای، اطلاعات و داده های شخصی میلیون ها شهروند را جمع آوری کند.

طبق یکی از اسناد محرمانه منتشر شده توسط روزنامه واشنگتن پست که در آن تاریخ سی ام ژانویه سال دو هزار و سیزده مشاهده می شود، نزدیک به یکصد و هشتاد و یک میلیون داده مربوط به شهروندان آمریکایی ظرف سی روز قبل از تاریخ این سند توسط آژانس های اطلاعاتی آمریکا از طریق رایانامه ها یا شنود مکالمات تلفنی جمع آوری شده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا این رهگیری ها را خارج از آمریکا و با کمک یک شرکت رایانه ای خدمات تلفن اینترنتی که نامش فاش نشده، انجام داده است.

به نوشته مطبوعات آمریکا انجام چنین کارهای جاسوسی در خارج از آمریکا برای آژانس ملی آمریکا راحت تر بوده است چرا که مسئولان این نهاد امنیتی برای رهگیری چنین اطلاعاتی در داخل آمریکا به احکام دستگاه قضایی نیاز داشتند.

شرکت یاهو در واکنش به این افشاگری ها با انتشار بیانیه ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفت، تاکید کرد:« ما کنترل ها و نظارت های دقیقی به اجرا گذاشته ایم تا از امنیت مراکز اطلاعاتی خود بیشتر اطمینان پیدا کنیم. ما نه به آژانس امنیت ملی آمریکا و نه هیچیک از دیگر آژانس های اطلاعاتی آمریکا اجازه دسترسی به مراکز نگهداری داده های کاربران اینترنتی خود را نداده ایم.»

دیوید دراموند،‌ مسئول حقوقی گوگل، ابراز اطمینان کرد که این شرکت رایانه ای به هیچ وجه در رهگیری اطلاعات کاربران شرکت توسط آژانس امنیت ملی آمریکا دخیل نبوده و از شنیدن گستردگی فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا شوکه شده است.

این مقام گوگل افزود:« ما از مدت ها پیش نگران چنین اقدامات نظارتی و جاسوسی بوده ایم به همین علت به رمزگذاری های خود برای خدماتی که گوگل در زمینه ارتباطات به کاربران خود می دهد، ادامه خواهیم داد.» وی افزود:« ما به هیچ دولتی حتی دولت آمریکا اجازه دسترسی به سامانه های خدمات رسانی و مراکز نگهداری اطلاعات کاربران خود نمی دهیم.

 

ما از رهگیری های گسترده اطلاعات کاربران خود توسط آژانس امنیت ملی آمریکا که از طریق فیبرهای نوری و شبکه های خصوصی گوگل صورت گرفته است، به شدت شوکه شده ایم و این ماجرا نشان دهنده ضرورت ایجاد برخی تغییرات و اصلاحات فوری در خدمات رسانی گوگل است.»

خبرگزاری فرانسه تلاش کرد پاسخ و واکنش مسئولان آژانس امنیت ملی آمریکا را به این اتهامات بشنود اما مسئولان این آژانس از پاسخ دادن به سوالات در این زمینه خودداری کردند. /عصر ایران

 رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.